Prvky neformálního vzdělávání pro učitele a pracovníky s mládeží
Jednodenní trénink pro učitele či pracovníky s mládeží se zaměřuje na předávání know-how z oblasti neformálního vzdělávání, které je snadno aplikovatelné i v oblasti vzdělávání formálního. Účastníci se seznámí se základními principy neformálního vzdělávání, vyzkouší si různé aktivity, metody a techniky a odnesou si inspiraci pro vlastní práci s mládeží. Workshop můžeme upravit na míru konkrétním potřebám účastníků.
Neformální vzdělávání podporuje komplexní rozvoj účastníků na základě jejich vlastní zkušenosti. Velký důraz je kladen na holistický přístup; vzdělávání se tedy zaměřuje nejen na nové znalosti, ale i na rozvoj dovedností a postojů a rozvíjí člověka jako celou osobnost včetně jeho emocí a hodnot. Učení je interaktivní, může být individuální i skupinové a klade důraz na sdílení zkušeností a sebereflexi. Vedoucí aktivity není nadřazen účastníkům, tudíž účastník není pouhým posluchačem a příjemcem informací, ale aktivním tvůrcem obsahu či výstupů.
Vzdělávací cíl
Po absolvování workshopu budou účastníci schopni:
- Definovat neformální vzdělávání, popsat jeho principy a pravidla.
- Identifikovat a vybrat vhodné metody a techniky neformálního vzdělávání.
- Plánovat a realizovat různé aktivity neformálního vzdělávání (během výuky).
- Reflektovat své pedagogické dovednosti a vyhodnocovat výsledky své práce.
- Spolupracovat s kolegy a sdílet své zkušenosti a nápady.
Kromě výše uvedených cílů se workshop zaměřuje také na:
- Rozvoj kreativity a inovace v práci s mládeží, posílení motivace a angažovanosti účastníků a budování komunity profesionálů v oblasti neformálního vzdělávání.
Jak workshop probíhá?
Workshop začíná teoretickou částí, kde se účastníci seznámí s principy neformálního vzdělávání, jeho odlišnostmi od formálního vzdělávání a jeho významem. Součástí je diskuze o klíčových znacích neformálního vzdělávání, jako jsou dobrovolnost, zaměření na praktické dovednosti, flexibilita a orientace na účastníka. Naučí se, jak stanovit konkrétní vzdělávací cíle a jak plánovat, realizovat a hodnotit neformální vzdělávací aktivity. Součástí je také úvod do situační analýzy, reflexe a hodnocení aktivit.
V praktické části si účastníci vyzkouší různé aktivity a techniky neformálního vzdělávání, jako jsou energizery a icebreakery, teambuilding, Word Café, diskuse, rolové hry a simulace. Další aktivity zahrnují Escape Box, Oxfordskou debatu a reflexe na základě osobní zkušenosti. Závěrem workshopu je brainstorming o aplikaci neformálních vzdělávacích aktivit v práci s mládeží a prostor pro otázky a odpovědi.
Workshop potrvá 8 vyučovacích hodin. Hodinová dotace tedy bude 8 x 45 min.
Počet účastníků v jedné skupině je 10-15.
Na organizaci workshopu postačí klasická učebna nebo zasedací místnost s dataprojektorem, tabulí/flipchartem, křídadmi/fixami).
Brno for you zajistí veškeré odborné vzdělávací podklady.
Účastníci si přinesou vlastní psací potřeby.
Cena workshopu je 12.000 Kč.
Možnost financování workshopu z dotací škol např.:
- Povez II (Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II) – možnost pro nestátní neziskový sektor
- Národní plán obnovy – nástroj pro práci se žáky z rodin s nízkým SES ve školách (především přímá podpora žáků)
- Šablony, MŠMT, OPVVV, OPJAK
- Dotace na vzdělávání zaměstnanců apod.
Zaujal tě tento workshop?
V Brno for you se o realizaci workshopů stará Katka. Můžeš jí napsat.