Živá knihovna – Virtuální realita
Živá knihovna je inovativní způsob, jak přiblížit zkušenosti, názory a příběhy druhých pomocí otevřeného dialogu. V tomto formátu se lidé, často označovaní jako „živé knihy“, dělí o své životní příběhy a zkušenosti s publikem. Účastníci workshopu mají možnost se „knih“ ptát na otázky, diskutovat a lépe porozumět různým pohledům. Živá knihovna je o bourání předsudků a podpoře respektu a otevřenosti vůči rozmanitosti.
Na našem workshopu Živá knihovna – Virtuální realita přenášíme zážitky živých knih ještě o krok dál. Pomocí moderní technologie a 360° videím nabídneme účastníkům workshopu možnost vstoupit do unikátních příběhů lidí, kteří čelí ve společnosti různým překážkám. Tento přístup umožňuje zažít na vlastní kůži svět očima někoho jiného – což posiluje empatii a vhled do témat, která by jinak mohla zůstat nepochopena nebo vzdálená.
Vzdělávací cíl
- Rozvoj empatie a porozumění – Pomoci účastníkům lépe porozumět životním výzvám lidí s odlišnými zkušenostmi a bariérami, čímž podporujeme empatii a respekt k rozmanitosti.
- Práce s postoji a předsudky – Vytvořit bezpečný prostor, kde si účastníci mohou uvědomit a reflektovat vlastní postoje a předsudky. Díky autentickému zážitku virtuální reality mohou své pohledy přehodnotit a posílit otevřený přístup k druhým.
- Posílení sebeuvědomění – Účastníci mají možnost lépe porozumět svým pocitům, strachům a reakcím v různých situacích, což vede k lepšímu sebeuvědomění a sebereflexi.
- Podpora osobního a společenského růstu – Workshop inspiruje účastníky, aby se aktivně zapojovali do podpory společenské změny a vytvářeli prostředí založené na respektu a rovnosti.
- Rozvoj kritického myšlení – Zážitek VR napomáhá účastníkům analyzovat různé sociální situace a kriticky posuzovat své dosavadní názory, což přispívá k celkovému rozvoji jejich kritického myšlení.
Tento workshop je koncipován tak, aby poskytl účastníkům hlubší náhled na problémy, kterým čelí různé skupiny ve společnosti, a inspiroval je k osobnímu růstu i aktivnímu přístupu k inkluzi ve vlastním prostředí.
Tento formát nabízíme v rámci našich zážitkových inkluzivních vzdělávacích programů nejen pro žáky od 13 let a učitele, ale také pro zaměstnance ve firmách či jiných institucích.
Virtuální realita je efektivním nástrojem pro práci s postoji. Až 75 % informací si náš mozek lépe zapamatuje, pokud jsou získané prostřednictvím přímého zážitku.
Jaké příběhy můžete s naší virtuální realitou zažít?
Bezbariérový svět
Podle odhadů Eurostatu z roku 2022 trpí 27 % obyvatel EU starších 16 let nějakou formou zdravotního postižení. To představuje 101 milionů lidí, tedy každého čtvrtého dospělého člověka v EU. To je Ivan, který sní o bezbariérovém světě pro sebe a všechny v jeho situaci. V Evropě je nyní mnoho přístupných měst, ale uživatelé vozíků se stále potýkají s mnoha překážkami.
Život za hranicemi zvuků
Představte si, že jste člověk, který postupně ztrácí sluch. Zpočátku je vše normální, slyšíte ruch města, rozhovory svých přátel, ale pak se vše změní a vy neslyšíte vůbec nic. Díky tomuto příběhu si vyzkoušíte, jaké to je přijít o sluch.
Všední realita žen
Vztahy mezi lidmi jsou plné drobných momentů, které utvářejí atmosféru kolem nás. Způsob, jakým muži přistupují k ženám (a naopak), často odráží hlubší vzorce chování a společenské normy. Ale co se stane, když hranice respektu nejsou dodrženy?
Video ukazuje pocity žen, které se staly obětí slovní mikroagrese. Je možné toto chování změnit? Toto video otevírá otázky, které si často neklademe – jak se muži chovají k ženám a jak na to ženy reagují. Podívejme se…
Život z pohledu člověka s trpasličím vzrůstem
Toto 360° video vás vtáhne do každodenních problémů, kterým čelí člověk s trpasličím vzrůstem. Od dosažení nepřístupných zrcadel až po navigaci ve veřejné dopravě – diváci na vlastní kůži zažijí fyzické a sociální překážky, které trpasličí vzrůst představuje, a díky této jedinečné perspektivě video zdůrazňuje potřebu inkluzivního designu a větší informovanosti.
Svět očima autisty
Video nás nejprve vás zavede do města, kde je spousta hluku a lidí. Pomocí zrychlených vizuálních i sluchových vjemů cítíme nekomfort, který lidé s touto poruchou zažívají. Po chvíli se scenérie změní a ukazuje, jak na autistu působí méně senzoricky zahlcená příroda.
Jak workshop probíhá?
Virtuální realita pro prohloubení zážitku: Po úvodním otevření tématu bude každému účastníkovi poskytnuta možnost zapojit se do příběhu hlouběji skrze 360° videa. Nasazením VR brýlí se přenesou do světa, který odpovídá tématu jednotlivé knihy, a mohou tak zažít nové prostředí, vnímat situace a prostředí z pohledu knihy. Tento pohlcující zážitek umožní účastníkům lépe pochopit složité životní situace, které by jinak mohly být abstraktní nebo vzdálené.
Sdílení a reflexe: Na závěr workshopu probíhá společná reflexe, kde účastníci sdílejí své zážitky, postřehy a nové pohledy. Tento prostor je věnován sdílení dojmů, diskusím a otázkám, které během workshopu vznikly.
Během VR se účastníci mohou podívat na svět očima lidí, kteří čelí specifickým výzvám, což jim umožňuje reflektovat vlastní pocity a názory a třeba je i přehodnotit. Mnozí účastníci tak nacházejí inspiraci k podpoře společenské změny.
Je možné vybrat si jakýkoli titul z naší knihovny nebo workshop specificky zaměřit na konkrétní překážky a s tím související předsudky.
Ano. Videa jsou vytvořená v anglickém jazyce a s anglickými titulky, proto je nezbytná alespoň základní znalost anglického jazyka. Workshop samotný je pak možné vést jak v anglickém, tak i českém jazyce.
Nejnižší věkovou hranici doporučujeme 13 let, ale může se lišit dle jednotlivých titulů.
Ne, veškeré vybavení a proškolený personál nejen k obsluze VR, ale i k vytvoření prostoru pro porozumění, sdílení a diskuzi, zajistíme my.
Cena se odvíjí dle požadavků objednavatele, počtu čtenářů, časové náročnosti apod. Workshop je možné hradit také z dotačních programů vaší organizace např. na vzdělávání pedagogických pracovníků, tzv. šablony atd.
Zaujal tě tento workshop?
Rádi ji pro vás připravíme na základě vašich konkrétních potřeb přizpůsobenou nabídku tohoto programu. Pomůže nám, pokud nám sdělíte:
- Téma, na které se chcete zaměřit.
- Cíl, kterého chcete dosáhnout (např. změna postojů nebo konkrétní podpora ve vzdělávání) a cílovou skupinu (např. žáci, učitelé, HR specialisté, zaměstnanci).
- Rozsah vzdělávání, předpokládaný počet účastníků, místo a termín konání, časovou dotaci, kterou můžete vzdělávání věnovat, přibližný rozpočet.
V Brno for you se o realizaci workshopů stará Martina. Můžeš jí napsat.